Crna Gora Vijesti

APSOLUTNI REKORDER: BJELOPOLJAC VOZIO SA 4,96 PROMILA ALKOHOLA U KRVI

Zbog vožnje u akoholisanom stanju u Crnoj Gori za mjesec dana uhapšeno je čak 335 vozača kod kojih je izmjerno više od 1,00 promila alkohola u krvi.

Prema podacima dostavljenim iz Uprave policije Standardu najviše je uhpašenih bilo u Podgorici i to 87. U istom periodu zbog vožnje u pijanom stanju, ali manjem od 1,00 promila prekršajno je sankcionisao 1 185 vozača od kojih je samo u Glavnom gradu kažnjeno 339.

Sudeći prema policijskoj statistici vožnja pod dejstvom alkohola najčešći je uzrok saobraćajnih nezogda sa najtežim posljedicama i stalno je u porastu i ako je Zakon o bezbjednosti u saobraćaju više puta pooštravan za vožnju u pijanom stanju. Tim zakonom je predviđeno da se osoba koja upravlja vozilom pod dejstvom alkohola od preko 1 promil na licu mjesta lišava slobode uz novčanu kaznu do 2000 eura ili kaznu zatvora do dva mjeseca.

Kako je Standardu saopšteno iz Uprave policije, ubjedljivi rekorder koji je uhvaćen da vozi u pijanom stanju a zatim uhapšen je vozač iz Bijelog Polja, kome je u izmjerena koncentracija alkohola u krvi iznosila nevjerovatnih 4,96 promila. Ta količina alkohola u krvi, prema zdravstvenim parametrima, izaziva alkoholnu komu, pa i moguću smrt zbog prestanka disanja, vrlo niskog krvnog pritiska ili gušenja tokom povraćanja zbog nepostojanja refleksa kojim bi se tečnost izbacila iz pluća.

Kako navode stručnjaci, samo dvije čaše su dovoljne da se dostigne 0,50 grama alkohola u litri krvi – a to je prag za koji se već naplaćuje kazna i uzima dozvola. Pri toj količini, većina nema osjećaj pripitosti, ali piće uprkos tome utiče na njihov organizam.

Opada sposobnost opažanja u vožnji i znatno se produžava vrijeme reakcije. Ova količina alkohola izaziva osjećaj opuštenosti, čovjek postaje hrabriji, manje pažljiv, pospaniji ili veseliji, bezbrižniji, ali i površniji u procjeni sposobnosti za vožnju i uslova na putu, a istovremeno se smanjuje i budnost i usporavaju se refleksi. Vidno polje se sužava u tolikoj mjeri da vozač ne uočava pješake koji žele da pređu ulicu, kao ni vozila koja nailaze iz smjerova pod pravim uglom.

Treba imati na umu da alkohol pruža osjećaj lažne sigurnosti, jer vozača navodi da potcenjuje rizik i da se lakše upusti u kršenje zabrana. Pripito stanje je od 0,5 do 1,5 promila, kada je osoba slobodnijeg ponašanja, usudi se da kaže i uradi i ono što se trijezna ne bi usudila.

Pijano stanje: od 1,5 do 2.5 promila, osoba je vidno pijana, neusklađenih pokreta, otežanog kretanja, otežanog govora, velikih i naglih oscilacija raspoloženja. Teško pijanstvo se smatra od 2,5 do 3,5 promila, prilikom čega se javlja pospanost, agresivnost, teško disanje, povraćanje, nekontrolisano mokrenje. Nesvjesno stanje je od 3,5 do 5 promila. Naime, već iznad tri promila alkohola u krvi često se javlja nesvjesno stanje, pogotovo kod mlađih ljudi, ono može biti uvod u alkoholnu komu koja se nerijetko završava smrću.

 

Related Posts